بانک سؤال در منتا
اولین و پایه‌ای‌ترین خدمات سایت منتا محتوای آموزشی از قبیل بانک سوال، درسنامه، ویدئوهای آموزشی و سایر انواع محتوای آموزشی برای پایه‌های چهارم تا دوازدهم (در سه رشته‌ی ریاضی، تجربی و انسانی) ویژه‌ی نظام جدید و اول دبیرستان تا پیش‌دانشگاهی ویژه‌ی نظام قدیم است. همچنین بستری فراهم شده تا تمامی متخصصین از سرتاسر کشور بتوانند محتوای آموزشی خود را بدون هیچ واسطه در پلتفرم منتا به اشتراک بگذارند. همچنین، این افراد می‌توانند از طریق محتوای تألیفی خود (پس از تایید ازسوی دپارتمان علمی منتا)، سوالات خود را به‌صورت رایگان، با نام و عکس خود در بانک سؤالات منتا ببینند و به ازای هربار استفاده از سوالات خود توسط کاربران سایت، کسب درآمد کنند.
بانک سوال منتا از چه منابعی تشکیل شده است؟
بانک سوال منتا شامل چندصدهزار سوال تستی و تشریحی در تمامی دروس کتب درسی با پوشش‌دهی کامل است. منابع این سوالات به تفکیک مقطع به شرح زیر می‌باشد:
دوره دوم ابتدایی
(از چهارم تا ششم)
دوره دوم ابتدایی
(از چهارم تا ششم)
 • سوالات تألیفیِ دپارتمان علمی منتا
 • سوالات تألیفی برترین دبیران و مؤلفان کشور
 • سوالات ناشرین برتر آموزشی
 • نمونه سوالات آزمون‌های ورودی مدارس
 • نمونه سوالات امتحان نهایی
 • تمامی تمرین‌های کتب درسی
دوره اول و دوم دبیرستان
(از هفتم تا دوازدهم)
دوره اول و دوم دبیرستان
(از هفتم تا دوازدهم)
 • سوالات تألیفیِ دپارتمان علمی منتا
 • سوالات تألیفی برترین دبیران و مؤلفان کشور
 • سوالات ناشرین برتر آموزشی
 • سوالات کنکورهای آزاد، سراسری و خارج از کشور
 • کنکورهای آزمایشی
 • نمونه سوالات آزمون‌های ورودی مدارس
 • نمونه سوالات امتحان نهایی
 • نمونه سوالات المپیادی
 • تمامی تمرین‌های کتب درسی
همکاری منتا با چندین انتشارات برتر آموزشی
همان‌طور که گفتیم، بانک سوالات ما علاوه بر سوالات تألیفی دپارتمان علمی منتا و سوالات کنکورهای آزمایشی، آزاد و سراسری و ...، شامل سوالات منتخب از برترین ناشرین آموزشی نظیر بیست، تخته سیاه، خوشخوان، دریافت، دکتر شاکری، فار، کاهه، گل‌واژه و نانو می‌باشد.
بانک سوال منتا چه ویژگی‌هایی دارد؟
ما ادعا می‌کنیم تمامی سوالات در منتا:
1
از کیفیت بالایی برخوردارند؛
تمامی سوالات قبل از ورود به سایت منتا در چند مرحله توسط هیئت مؤلفین، ناظرین علمی و ویراستاران بازبینی می‌شوند و پس از حصول اطمینان از درستی و کیفیت سوالات وارد سایت می‌شوند. همچنین تلاش بر این است که هیچ دو سوال تکراری یا مشابه در سایت منتا وجود نداشته باشد و تک‌تک سوالات ارزش علمی منحصربه‌فرد خود را داشته باشند.
2
به‌روزند؛
با توجه به تغییرات متعدد نظام آموزشی (جدید و قدیم) و نیز تغییرات هرساله‌ی کتب درسی، دپارتمان علمی منتا تمامی سوالات را منطبق با آخرین تغییرات، اصلاح و به‌روزرسانی می‌کند: این بدان معناست که سوالات حذف‌شده از کتب درسی، به‌سرعت از بانک سوالات منتا حذف می‌شوند و یا درصورت امکان انطباق با آخرین نسخه‌ی کتب درسی، ویرایش و بهینه‌سازی می‌شوند. به‌طور میانگین، هر هفته ۳۰۰۰ سوال به بانک سوالات منتا اضافه می‌شود.
3
ازلحاظ نوع و تیپ‌بندی سوال، متنوع‌اند؛
هیچ سوالی در سایت منتا وجود ندارد که ازسوی دپارتمان علمی منتا، ازلحاظ نوع و کارکرد، دسته بندی نشده باشد: برای مثال، بانک سوالات یک درس خاص در منتا می‌تواند شامل سوالات ترکیبی، شمارشی، مفهومی، محاسباتی و سایر انواع سوال باشد. این دسته‌بندی به ویژه برای معلمان حین انتخاب سوالات آزمون، و یا دانش‌آموزان حین رفع اشکال در انواع مختلف سوال بسیار کاربردی و موثر است.
4
سطح‌بندی‌شده‌اند؛
سوالات در سایت منتا در ۵ دسته‌ی آموزشی (سوالاتی که صرفاً جنبه‌ی آموزشی و یاددهی دارند)، آسان، متوسط، سخت و خیلی سخت دسته‌بندی شده‌اند. تعیین سطح دشواری سوالات در منتا توسط دپارتمان علمی منتا و برحسب تشخیص و تجربه‌ی علمی آن‌ها صورت گرفته است.
5
دارای پاسخ‌های کاملاً تشریحی‌اند؛
تلاش بر این بوده که هم سوالات تستی و هم سوالات تشریحی در سایت منتا، پاسخ‌های جامع و کاملاً تشریحی داشته باشند تا دانش‌آموز در حل مسئله و یادگیری نکات آموزشی سوال از رجوع به کتاب درسی بی‌نیاز باشد. همچنین درصورت ناکافی و ناواضح بودن پاسخ‌ها، افراد می‌توانند در ذیل سوال، درخواست خود را مبنی بر انضمامِ ویدئوی کمک‌آموزشی به اطلاع منتا برسانند تا در اولین فرصت، ویدئوی شرح توضیح سوال توسط مؤلف یا ناظر علمی منتشر شود.
6
شناسنامه‌دارند؛
تمامی سوالات در سایت منتا شناسه‌ی منحصربه‌فرد خود را دارد که از آن طریق قابل ردیابی و بازبینی است. همچنین در ذیل هر سوال، اطلاعات جامعی نظیر مرجع، سال تألیف، تعداد استفاده از سوال (به تفکیک نوع پاسخ و گزینه‌های انتخابی)، نوع و ضریب تمییز سوال، آخرین آزمون‌های ساخته‌شده با آن سوال، برچسب‌های شما برروی سوال و ... قابل مشاهده است.
7
انتقادپذیرند؛
ما همیشه اعلام می‌کنیم «عیب‌جویی در منتا یک حسن است»! این بدان معناست که علی‌رغم تمام تمهیداتی که از سوی دپارتمان علمی منتا جهت ارتقا و سنجش کیفیت سوالات منتا صورت می‌گیرد، ما از اعلام وجود اشتباه در سوالاتمان استقبال می‌کنیم. تمامی افراد می‌توانند درصورت مشاهده‌ی هرنوع خطا در سوال (ازقبیل خطای علمی، نگارشی، گزینه‌ی صحیح و ...) با ذکر دلیل، آن را حتماً به اطلاع منتا برسانند تا حداکثر ظرف ۷۲ ساعت، پیگیری و اصلاح شود.
8
و قابلیت‌های گوناگونی دارند...
علاوه بر تمامی موارد ذکرشده، شما می‌توانید هر بلایی که می‌خواهید بر سر سوالات درآورید: می‌توانید بر روی هر سوال یادداشت بگذارید، سوالات را برای خود دسته‌بندی کنید (برچسب بگذارید)، آن‌ها را در صفحه پروفایل خود به اشتراک بگذارید و مهم‌تر از همه: با آنها آزمون بسازید!
همین حالا ثبت نام کنید!